לחזור לשגרה לאחר ניתוח עפעפיים

הרמת עפעפיים בניתוח נחשבת אמנם הליך כירורגי פשוט יחסית, ואכן הוא מתאפיין באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד והחלמה מהירה למדי.
ובכל זאת, כדאי להיערך בהתאם לקראת ניתוח זה. הבסיס להיערכות מושכלת הוא מודעות לתחושות הצפויות בימים הראשונים שאחרי הניתוח בקפלי העור שתפקידם הוא להגן על העיניים, והבנה של כל המגבלות (הלא מאוד משמעותיות) – ובעמוד זה תמצאו מידע מפורט לגבי החזרה לשגרה אחרי ניתוח בעפעפיים.

מתי אפשר לחזור הביתה אחרי ניתוח הרמת עפעפיים?

השלב הראשון של החזרה לשגרה אחרי ניתוח עפעפיים – החזרה הביתה – מתבצע ברוב רובם של המקרים כבר ביום הניתוח. ביציאה מחדר הניתוח במרכז הרפואי ד"ר דב קליין, מונחות רטיות קרות על העפעפיים במטרה להפחית בצקות ולצמצם את שטפי הדם שמתחת לעור, וכעבור מספר שעות כבר תוכלו לצאת מבית החולים עם פלסטרים באזור.

התחושות העיקריות הן אי נוחות באזור העיניים (תופעה שנעלמת מעצמה תוך זמן קצר), נפיחות (רטיות קרות מפחיתות אותה כאמור, ולרוב תוך שבוע עד שבועיים לא יישאר לה זכר) ושטפי דם תת עוריים (שעשויים להישאר עוד מספר שבועות). ביום החמישי לאחר ביצוע הניתוח נערכת ביקורת כדי לוודא שההחלמה מתקדמת בקצב הרצוי. לאחר בדיקה זו ניתן בדרך כלל לחזור לשגרה כמעט מלאה.

מתי ניתן לחזור לשגרה ומה עלול להקשות על כך?

לאחר ניתוח עפעפיים החלמה של 3-4 ימים היא המצב הנפוץ, אבל לעתים ישנן תופעות שונות – רובן פשוטות יחסית – שמעכבות מעט את החזרה לשגרה מלאה (בכל מקרה פעילות גופנית מותרת רק 3-4 שבועות לאחר הניתוח).

תופעה אחת היא התייבשות של לחמית העין. הטיפול הוא באמצעות תחליף דמעות. תופעה אפשרית אחרת היא הפרעה לראייה התקינה עקב המשחה שאותה מורחים על העין. כשהמשחה נספגת, נעלמת הבעיה בראייה. עוד כדאי להיות מודעים לאפשרות שמהחתכים שבוצעו כדי לאפשר את הניתוח תהיינה הפרשות דמיות.

סיבוכים אפשריים

החלמה מניתוח עפעפיים עלולה להסתבך מעט. אמנם מדובר במקרים נדירים, אבל מנתח פלסטי מהימן משתף את מטופליו גם במידע זה. בין הסיבוכים האפשריים: משיכה כלפי חוץ של שולי העפעפיים (תופעה שנקראת אקטרופיון), צניחה של עפעף עליון, ראייה כפולה, יובש בעין וא-סימטריה בעפעפיים.

עוד כדאי לדעת שהצלקות הופכות לבלתי נראות תוך 3 חודשים עד חצי שנה.

חשיבותן של ציפיות ריאליות

מרכיב נוסף בחזרה לשגרה לאחר ניתוח עפעפיים הוא כמובן שביעות הרצון מהתוצאות. הרמת העפעפיים העליונים ו/או התחתונים מובילה לשיפור משמעותי מאוד במראה הפנים: אזור העיניים "נפתח", החזות העייפה מפנה מקום לטובת חזות רעננה וקורנת יותר, המטופלים נראים צעירים יותר בכמה וכמה שנים ועוד שינוי שתורם לשביעות הרצון מתוצאות הניתוח הוא שיפור בשדה הראייה – ובפרט מתרחב שדה הראייה אם המניע למעבר ההליך הכירורגי היה צניחה של ממש בעפעפיים העליונים כך שהם הגבילו את העיניים. במקרים אלה יסולקו רקמות עור עודפות מאחד העפעפיים העליונים או משניהם.

למרות התוצאות המרשימות, חשוב לקחת בחשבון שני דברים: ראשית, השינוי לא נראה מיד לעין ויש להתאזר בסבלנות (כחודש עד שתוצאות מתחילות לבוא לידי ביטוי, ועוד חודשיים שלושה עד שהשיפור מושלם); ושנית, האימפקט של ניתוח הרמת עפעפיים משמעותי מאוד, אבל אם הציפיות אינן ריאליות המטופל עלול לחוות מפח נפש של ממש – כירורגים פלסטיים מנוסים ובעלי יושרה מלאה כמו ד"ר דב קליין מקפידים על תיאום ציפיות, כדי שהמראה הצעיר, החיוני והמחמיא יוביל לשינוי לטובה גם בדימוי העצמי.

אולי יעניין אותך גם

כתיבת תגובה