מתיחת פנים – והחיוך לא ירד מהם

מתיחת פנים היא הליך רפואי שמטרתו לשוות לפנים מראה צעיר יותר ובפרט מתוח יותר (אם כי לא מתוח יתר על המידה). בימינו, ניתוחי מתיחת פנים מתאפיינים בתוצאה טבעית יותר, בזמן החלמה קצר יותר, ובאופן כללי בשביעות רצון גדולה יותר של המטופלים. ואם בעבר, מתיחת פנים הייתה נחלתם של נשים בעיקר, הרי שכיום גם גברים רבים נהנים ממראה צעיר יותר ומתחושה טובה יותר בעקבות מתיחת פנים.

תוחלת החיים כיום גבוהה הרבה יותר מבעבר, ובעקבות העלייה בתוחלת החיים חלו גם שינויים פסיכולוגיים רבים: אם בעבר בני חמישים פלוס מינוס כבר נחשבו מבוגרים מאוד, על גבול הקשישוּת, והמראה החיצוני כלל לא עניין אותם ולא היה רלוונטי, הרי שכיום חמישים נחשב כגיל צעיר למדי, "חמישים הוא השלושים החדש", גורסת הקלישאה – ובצדק. בהתאם, בני חמישים – ובעקבותיהם גם בני שישים ושבעים – מבקשים לשמור על מראה צעיר. כמובן שאין הכוונה למראה של טינאייג'רס, אבל מתיחת פנים מוצלחת מורידה מהמראה 10-15 שנים – ומחוללת שינוי מהותי לא רק במראה הפנים, אלא גם בתחושות ובהוויה הכללית של המנותחים.

למה מומלץ לבצע מתיחת פנים?

סיבה נוספת לעלייה הניכרת בפופולאריות של ניתוחי מתיחת פנים היא שעור הפנים שלנו חשוף לגורמים המאיצים את הזדקנותו (שמש, תזונה לא מאוזנת, היעדר פעילות גופנית מספקת, עישון, מתח, לחצים ועוד). במקרים רבים מתיחת פנים לא רק מצעירה את עור הפנים אלא גם מהווה התחלתו של שינוי כולל באורח החיים (גמילה מעישון, תזונה בריאה יותר, חיים רגועים יותר) – והנה לכם רווח כפול ועוד סיבה טובה לבחור במתיחת פנים.

ישנם מספר סוגים של ניתוחי מתיחת פנים, כשבכל מקרה מחליט המנתח על פי מבנה הפנים הספציפי ורצונותיהם של המטופלים מהי מתיחת הפנים שהכי מתאימה להם ושתספק את התוצאה האופטימלית. בעיקרון, ניתוח מתיחת פנים כולל מתיחת שרירים באזור הפנים ובאזור הצוואר, הוצאת עודפי עור, תוספת נפח באזורים הסובלים מדלדול וכמובן סגירת החתכים שבוצעו לשם הניתוח. מתיחת פנים מתבצעת בהרדמה מלאה, אינה נחשבת ניתוח מסובך במיוחד וזמן ההחלמה קצר למדי (ומאחר שהחוטים בהם משתמשים לצורך מתיחת פנים נמסים מעצמם אין צורך בהוצאת תפרים וגם אין צלקות בולטות לעין).

כמו בכל תחום, גם ניתוחי מתיחת פנים השתכללו עם השנים – וכיום כבר לא תיתקלו בתופעה של נפיחות אחרי ניתוח מתיחת פנים, ובהתאם גם החזרה לשגרה מהירה הרבה יותר.

השלב החשוב ביותר בניתוח הוא דווקא זה שקודם לחיתוכים והמילויים עצמם, והכוונה היא כמובן לפגישה הראשונה עם המנתח, ולתיאום הציפיות: כך המנותחים יודעים בדיוק למה לצפות, והאם ישנם חלקים מהחלום שלהם שאינם ניתנים למימוש. לתיאום הציפיות והבהרת האפשרויות חשיבות מכרעת מבחינת שביעות הרצון של המטופלים. הצד הפסיכולוגי של מתיחת פנים בא לידי ביטוי גם אחרי הניתוח: לפעמים עוברים מספר ימים עד שהמטופלים "מסתגלים" לעצמם החדש, וכשזה קורה – החיוך לא יורד מהפנים שלהם.

כתיבת תגובה