שאיבת שומן – סיכונים, הליך וכל מה שחשוב

לשומן יש תפקידים חשובים בגוף האדם, אבל כשהוא מצטבר באזור מסוים התוצאה עלולה להיות פגיעה בדימוי העצמי של האדם שכן המראה נתפש בעיניו כלא אסתטי. כדאי לדעת שכמות השומן בכל איבר בגוף נקבעת על-פי שני מרכיבים: גנים ותזונה. מספר תאי השומן בכל מקום בגוף משתנה בהתאם לגנטיקה הייחודית של כל אחד ואחת מאיתנו וכמות השומן בכל תא מושפעת באופן טבעי מהתזונה.

בהתאם הקפדה על אכילה בריאה ומאוזנת יכולה להפחית את כמות השומן בכל תא אבל לא לשנות את מספר התאים, ולכן ישנם מצבים שגם אנשים בעלי משקל תקין ואפילו כאלה שמבצעים פעילות גופנית סדירה סובלים מעודף שומן נקודתי. במקרים אלה הפתרון המומלץ הוא שאיבת שומן – וכששוקלים לבצע את ההליך כדאי לדעת מה הוא כולל וגם מהם הסיבוכים האפשריים.

כיצד מתבצע ניתוח לשאיבת השומן?

ישנן מספר דרכים להפחית את מספר תאי השומן באזור מסוים. השיטה היעילה ביותר היא ניתוח שאיבת שומן. בהליך כירורגי זה מוחדרת אל מצבור השומן הנקודתי מחט, שאליה מחובר מכשיר שמייצר ואקום. דרך המחט ועל בסיס הוואקום נשאב השומן אל מחוץ לגוף. חשוב להדגיש שאי אפשר לשאוב כמויות שומן גדולות עקב הסכנה הבריאותית, ולכן במסגרת שאיבת שומן סטנדרטית מוצאים מהגוף 2-3 ליטרים – פעולה שכמובן מייצרת שינוי משמעותי לטובה אצל אנשים במשקל תקין שזקוקים רק לסילוק אותו מצבור נקודתי.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה. האזורים שעבורם מתאים הליך כירורגי זה במיוחד הם הבטן, המותניים והירכיים.

מהם הסיבוכים האפשריים במסגרת ניתוח שאיבת שומן?

על-מנת להחליט באופן מושכל האם לעבור את הניתוח או לא כדאי להיות מודעים גם לסיבוכים שעלולים להתרחש, גם אם הסיכון לכך נמוך מאוד. במסגרת שאיבת שומן סיכונים אפשריים הם תסחיף שומני אל הריאות (עקב התנתקות פיסת שומן וחדירתה אל וריד), ירידה ניכרת ברמת ההמוגלובין (שאיבת יתר מגדילה את הסיכון הספציפי הזה), ערעור מאזן הנוזלים (כששואבים שומן מוצאים מהגוף גם נוזלים, וכמובן שאסור להוציא יותר מדי מים) ואובדן התחושה באזור המנותח (תופעה פחות נדירה אם כי היא מתפוגגת מעצמה במרבית המקרים תוך מספר ימים).

כמו כן מייצרת הרדמה מלאה לקראת שאיבת שומן סיכונים מסוימים: דופק איטי מאוד, ירידה של ממש בלחץ הדם, חסימה של נתיבי אוויר ופגיעה בשיניים.
ניתוח שאיבת השומן אפשרי גם בהרדמה מקומית, שמבטלת את התופעות הללו.
כאמור, כל תופעות הלוואי מתרחשות רק לעתים נדירות וברוב רובם של המקרים הניתוח עובר בשלום והמנותחים נהנים משיפור של ממש בדימוי העצמי ובאיכות החיים.

כתיבת תגובה