גניקומסטיה

גינקומסטיה (Gynecomastia) – שבמקרים רבים מופיעה גם כ”גניקומסטיה” – הינה תופעה שבה מתפתחות רקמות שד בקרב גברים.

זוהי תופעה חריגה, שבאופן טבעי מסבה עוגמת נפש משמעותית לאותם גברים שנאלצים לשאת “שדיים”. הבשורות הטובות הן שניתן לטפל בהצלחה רבה בגדילת החזה הלא אסתטית והלא פרופורציונלית אצל גברים, וזאת באמצעות ניתוח פלסטי.

כדאי לדעת שישנן 3 דרגות של “שדיים” גבריים: גינקומסטיה כפתורית שהינה דרגת החומרה הקלה ביותר (מעט רקמות שומן מתחת לעטרה ולפטמה), גינקומסטיה קלאסית (ריבוי רקמות שומן עם רקמת שד, ללא עודפי עור) והמקרה החמור ביותר שכולל גם עודפי עור ובא לידי ביטוי במראה של שדיים נפולים.

ניתוח גניקומסטיה מתבצע בהרדמה כללית ונמשך בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקף הסרת העור והשומן הנדרשת אצל המטופל הספציפי. בכל מקרה כולל ניתוח הקטנת חזה לגבר שאיבת שומן, כריתה של הרקמה שמרכיבה את בלוטת השד והסרת רקמות עור מיותרות אחרות.

חשוב לציין כי במקרים של עודף משקל משמעותי, ייתכן שההמלצה של כל מנתח פלסטי בעל יושרה תהיה להמתין עם הניתוח עד לירידה במשקל והתייצבות של משקל תקין.

חזה של גבר אחרי הקטנת חזה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

החלמה והתאוששות

לאחר ניתוח גניקומסטיה חובש הכירורג הפלסטי את החזה בתחבושת אלסטית מיוחדת, כשהמטרה היא מניעת נפיחות וכן הבטחת החלמה מלאה תוך פרק הזמן הקצר ביותר האפשרי. בדרך כלל המנותח יישאר באשפוז ללילה, ולמחרת ישוחרר לביתו.

בימים הראשונים לאחר ניתוח הקטנת חזה לגבר האזור רגיש ולעתים נפוח. תופעת לוואי אפשרית נוספת היא שינויים בתחושה, שעשויים ללוות את האדם גם לאורך חודשים, אבל חשוב להדגיש שזהו מצב נורמלי. מומלצת מנוחה במשך 7-10 ימים, ועוד כדאי להימנע מלשכב על הבטן וללחוץ על אזור החזה במשך כחודש.

כתיבת תגובה