המלחמה בסרטן: חשיבות האבחון המוקדם ויתרונות ניתוחי מוז

סרטן העור הוא אחד האויבים המרושעים והנפוצים הקיימים בעולם – ניתוחי מוז הם אחת הדרכים המתקדמות להילחם באויב זה.

הצורך בניתוחי מוז עולה כל הזמן, שכן סרטן העור הופך נפוץ יותר ויותר: מדי שנה מתגלים בארצות הברית למעלה ממיליון מקרים של קרצינומת תאי בסיס (BCC), וכרבע מיליון מקרים של קרצינומת תאי קשקש (SCC). מלנומה, הסוג הקשה ביותר והמסוכן ביותר של סרטן העור, תוקפת כ-200,000 בני אדם בשנה (ברחבי העולם) וכאלף בישראל. הסטטיסטיקות המדאיגות (סיכוייו של אדם לבן ללקות באחד הסוגים של סרטן העור מוערכים בכ-50%!) מקנות חשיבות דרמטית לאבחון מוקדם (שמשפר את סיכויי ההחלמה ומונע סיבוכים מיותרים), ובמקביל הופכות את ניתוחי מוז – ההליך הרפואי שפיתח הכירורג האמריקאי פרדריק א' מוז – לפופולאריים מאוד (בזכות אחוזי ההצלחה הגבוהים מאוד שלהם ובזכות הפגיעה הקטנה יחסית בצד האסתטי של האזור שהיה נגוע בסרטן ונכרתו ממנו רקמות חולות).

ניתוחי מוז – הפתרון האופטימאלי נגד קרצינומת תאי בסיס

כאמור, ניתוחי מוז נהנים מאחוזי הצלחה מרשימים ביותר: בין 97 ל-99 אחוז כשמדובר בקרצינומת תאי בסיס, וקצת פחות עבור קרצינומת תאי קשקש, המסובכת יותר. על אף אחוזי הצלחה אלה, חשוב מאוד להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק, ולהבחין בכל סימן חשוד בעור על מנת לאבחן נגעים סרטניים עוד כשהם קטנים – ולהיפטר מהם במהירות.

את ניתוחי מוז מבצעים רופאים שעברו הכשרה מיוחדת בשיטה זו. ניתוחים בשיטה זו מקובלים בעיקר כשהנגע הסרטני התפשט באזור רגיש, כמו הפנים, הצוואר, האצבעות או איברי המין.

איך מאבחנים בזמן נגע סרטני?

הרופאים המבצעים ניתוחי מוז, ולא רק הם, מפרסמים כל הזמן את הסימנים לנגע סרטני אליהם חשוב לשים לב.

הסימפטומים של קרצינומת תאי בסיס הם בליטה שמזכירה בצורתה שעווה על הפנים, על האוזניים או בעורף, או פצע שטוח באחד מגווני החום בגב או בחזה.

הסימפטומים של קרצינומת תאי קשקש הם פצע שטוח, או במקרים מסוימים מעין גלד, שצץ על הפנים, הידיים (כולל כפות הידיים), האוזניים או העורף, או גוש קשה (קטן יחסית) בעל גוון אדום בשפתיים, באוזניים, בעורף או בכפות הידיים.

סימנים למלנומה הם שומה שמשנה צבעים, גדלה בצורה א-סימטרית, או מדממת; פצע שגבולותיו לא ברורים ושאינו מחלים; או גבשושיות קשות בכל מקום בגוף.

ככלל, מומלץ לזכור את חמשת ה"גימל-ים" ולבחון לגבי כל נקודה בגוף האם היא עונה על אחד מאותם גימלים: גאומטריה (צורה לא סימטרית), גבול (לא ברור ולא מוגדר), גוון (צבע לא אחיד לשומה), גודל (קוטר של מעל ל-5 מ"מ) וגובה (נקודה שטוחה שצצה לה גיבנת).

אנשים בהירי עור, בעלי נמשים רבים, ומי שבמשפחתו אובחן סרטן עור (שיש לו גם גורם גנטי) חייב להיבדק על ידי רופא עור מומחה בתדירות של לפחות פעם-פעמיים בשנה (או אפילו יותר, על פי המלצתו של רופא העור). בדיקה כזו מאפשרת מעקב מדוקדק אחרי כל נקודה חשודה בגוף, וכך – אם אכן מדובר בסרטן עור – לתפוס אותו בזמן, לפני שהוא מתפשט, שולח גרורות והופך לסכנת חיים. במקרים של קרצינומה, הטיפול המומלץ הוא ניתוחי מוז.

כתיבת תגובה